Законно ли брать плату за въезд на пляж? Если нет, то какой закон?
Статтею 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначений перелік об'єктів благоустрою, до яких відносяться «території загального користування: пляжі» (пункт 1-г) частини 1 статті 13 Закону)). З цього визначення випливає, що пляж є територією, призначеною для загального користування. Законом України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що територія – це сукупність земельних ділянок, на яких розміщенні об'єкти загального користування, в тому числі пляжі. Оскільки пляж є об'єктом благоустрою населених пунктів і одночасно територією загального користування, невід'ємною частиною будь-якого пляжу є земельна ділянка, на якій він розташований. Крім того, п.13 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що «територія – це частина земної поверхні з повітряним простором та розташованими під нею надрами у визначених межах (кордонах), що має певне географічне положення, природні та створені в результаті діяльності людей умови і ресурси».
Наказом Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 03.12.2001 №272 вказано, що «пляж - призначена для масового купання людей ділянка акваторії з прилеглою до неї ділянкою берегової території (довжиною 600-1200 м, шириною 50)».
У відповідності зі ст. 58 Земельного кодексу України, до земель водного фонду відносяться землі, зайняті морями, а також землі, зайняті прибрежними захисними смугами.
У відповідності зі ст. 88 Водного кодексу України частиною території прибрежної захисної смуги є територія пляжної зони. У межах прибережної захисної смуги морів встановлюється пляжна зона, ширина якої не може бути менше ніж 100 метрів від урізу води, та яка включає:
1) території, розташовані між лінією максимального відпливу та лінією максимального напливу хвиль, зареєстрованих під час найсильніших штормів, а також територію берега, яка періодично затоплюється хвилями;
2) прибережні території - складені піском, гравієм, камінням, ракушняком, осадовими породами, що сформувалися в результаті діяльності моря, інших природних чи антропогенних факторів;
3) скелі, інші гірські утворення.
Отже, пляж – це територія загального користування ( в даному випадку, земельна ділянка водного фонду) в межах прибрежної захисної смуги, яка складається з ділянки акваторії та ділянки берегової території, з функціональним призначенням для масового купання людей.