Узбекский семейный кодекс - установлены минимальные размеры алиментов для детей
Ассалому алайкум! Сиздан яна бир суров Уз.Рес. Оила Кодексининг 99 моддасида хар бир бола учун ундириладиган алимент микдори конун хужжатлари билан белгиланган энг кам иш хакининг учдан бир кисмидан кам бўлмаслиги керак дейилган яъни энг кам иш хакки 107635 сум деб белгиланган, Суд ижрочилари эса менга бир нафар бола учун 150000 сум тулашимни айтишаябти, бу холни кайдок тушунсам булади ахир мен хеч каерда ишламасам бошка даромадим йук, илтимос манга шу хакда тушунтириш беринг олдиндан Рахмат.
Алимент тўлаши шарт бўлган ота-онанинг иш хаки ва (ёки) бош?а даромади доимо бир хилда бўлмай, ўзгариб турса ёхуд даромадининг бир кисмини натура тарзида оладиган бўлса, шунингдек даромаддан улуш тарзида алимент ундириш имконияти бўлмаса ёинки ота-она расман белгиланган ишга ёки даромадга эга бўлмаса, вояга етмаган болаларнинг таъминоти учун тўланиши лозим бўлган алимент микдори хар ойда пул билан тўланадиган катъий суммада белгиланиши мумкин. (ОКнинг 102-моддаси)