Маргилан, 17.11.2015, 04:41

Салом! Ики фарзандли ишсиз отвага алименты канча белгиланади?

Вопрос №8736697 из г. Маргилан
опубликован 17.11.2015, 04:41
Салом! Икки фарзандли ишсиз отага алимент канча белгиланади?
Лучший ответ
Рекомендуется

УЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИНИНГ ОИЛА КОДЕКСИ

99-модда. Ота-онанинг вояга етмаган болаларига тулайдиган алимент микдори

Агар вояга етмаган болаларига таъминот бериш хакида ота-она уртасида келишув булмаса, уларнинг таъминоти учун алимент суд томонидан ота-онанинг хар ойдаги иш хаки ва (ёки) бошка даромадининг бир бола учун — туртдан бир кисми; икки бола учун — учдан бир кисми; уч ва ундан ортик бола учун — ярмиси микдорида ундирилади. Бу туловларнинг микдори тарафларнинг моддий ёки оилавий ахволини ва бошка эътиборга лойик холатларни хисобга олган холда суд томонидан камайтирилиши ёки купайтирилиши мумкин.

Хар бир бола учун ундириладиган алимент микдори конун ?ужжатлари билан белгиланган энг кам иш хакининг учдан бир кисмидан кам булмаслиги керак.

102-модда. Ота-онадан болаларга ундириладиган алимент микдорини аниклаш тартиби

Ота-онадан болаларга ундириладиган алимент микдори алимент туловчининг ойлик иш хакига ва (ёки) бошка даромадига нисбатан улушлар ?исобида ёки пул билан туланадиган катъий суммада белгиланиши мумкин.

Алимент тулаши шарт булган ота-онанинг иш хаки ва (ёки) бошка даромади доимо бир хилда булмай, узгариб турса ёхуд даромадининг бир кисмини натура тарзида оладиган булса, шунингдек даромаддан улуш тарзида алимент ундириш имконияти булмаса ёинки ота-она расман белгиланган иш хаки ёки даромадга эга булмаса, вояга етмаган болаларнинг таъминоти учун туланиши лозим булган алимент микдори хар ойда пул билан туланадиган катъий суммада белгиланиши мумкин.

Буни суд белгилайди

17.11.2015, 21:55

да алименты выплачиваются в полном объеме, 25% от з/п до достижении 18 лет.

17.11.2015, 04:44
Оценка автора вопроса:
Ответ не по существу вопроса.

У меня есть два сына и я пока безработный, сколько я должен оплатить алимент?

17.11.2015, 04:50

До 50 процентов от суммы заработка.

17.11.2015, 04:51

вы пока безработный бует учитываться среняя заработная плата по вашему региону, около 28 000 с это суммы и будет учитываться долг по алиментам, то есть около 14 000

17.11.2015, 06:53