Can I Certify my Application for Inheritance at the Crimean Notary Office from the USA?
I live in the USA 1000 miles from Russian consulate. I'm going to send my application to the Crimea /Russia/ notary office in order to get my mother's inheritance. The notary required that my application must be signed by Russian consul. Can I certify my application by the USA notary office?What documents I need to provide as well.Thank you in advance.
Самое правильное, это связаться с российским адвокатом и с его помощью все сделать. Он и скажет Вам, какие документы нужно сделать и где их удостоверить.
А еще правильнее - найти адвоката в Крыму, чтобы он на месте и совершил от Вашего имени все необходимые действия связанные с принятием наследства.
I'm going to send my application to Crimea notary office. Do i need to certify my application by Russia consul ? / There are a lot of notary offices in the USA.
Здравствуйте! У Вас гражданство России? Если гражданство России, то заявление о принятии наследства можете удостоверить в консульстве России в США. Далее уже отправите почтой по месту открытия наследства.