Ховлини ташлаб чикиб кетсам, холаларим мерос талаб килинса келган сарф-харажатимни тулайдими?
Савол тулик эмас. Мерос икки хил йул билан утади. Биринчиси конун буйича, иккинчиси васият килиш йули билан. Хар бирининг узига хос коидалари бор. Бу ерда факат киска жавоб берилади.
Rahmat за такой вопрос.
Биринчидан, килинган харажатларни сиз езма шаклдаги далиллар билан тасдиклашиз керак. Иккинчидан, агар иморатни сиз курган бусангиз, эгаликни сизга белгилашни сураб курсангиз булади. Чунки янги курилган иморат мерос мулкига кирмайди.
Ховли васият килинган. Конуний эмас.
Агар васиятнома нотариусда тасдикланган булса ва унда ховли сизга васият килинган булса хеч ким унга даъвогар була олмайди.
Акс холда сиз курган бино масаласида низолашишга тугри келади. Ховли Чортокни каерида жойлашган?