Усть-Каменогорск, 13.06.2022, 07:39

Можно ли верить этому письму.

Вопрос №19446975 из г. Усть-Каменогорск
опубликован 13.06.2022, 07:39
Можно ли верить этому письму.
Лучший ответ
Рекомендуется

Announcement date: 30.05.2022 FCS Decision date: 08.06.2022

Regarding: "World AW"

Legislation: The Investment Services and Activities and Regulated Markets Law

Recaived a request from: Prometheus

Subject: Compensation of funds under the procedure rolling reserve

Amount refunded: 0.4 BTC Customer: Sanarova Natal'ya

Dear Mrs. Sanarova,

According to your request for a company registered in Belize "World AW" we are ready to inform you that

the verification of the history of your trading account has been completed. Please note that we have

identified a large number of violations on the part of the company in relation to you as an investor.

If we take into account the points of the electronic contract that were violated, namely: 1.9, 2.3, 2.5, 4.1,

5.7. We undertake, in addition to returning your finances, to impose additional penalties on the company.

During a full check of the history of transactions on your trading account, we found that the broker, using

assets and securities, did not provide the opportunity to return funds to the client, since you had an

automatic blocking of funds withdrawal. In addition to this, the broker manipulated quotes to mislead the

client about profit or loss. Also, the broker does not notify clients about all or some of the types of risks

stipulated by the requirements of the internal standard. It also turned out that the entrance to the personal

account was carried out from several IP addresses, since third parties from other countries had access to

the personal account besides you. After checking the transfers, it turned out that the finances were

transferred to the broker's cryptocurrency account in BTC.

In connection with these violations, we make a decision in your favor.

Please note that we have frozen the amount of 0.4 BTC on the company's cryptocurrency account to which

your funds were received. And we inform you that this amount has been frozen for a period of 10 working

days. Please note that after the expiration of the above conditions, the amount will be automatically

unfrozen on the broker's accounts and will be completely at their disposal.

The amount of 0.4 BTC can be sent to you to the details of your bank account that accepts bitcoins or to

any banking institution with an EMI (Electronic Money Institution) license. We also inform you that financial

funds cannot be sent to third-party bank accounts. The owner of the bank account must be the same as

the owner of the trading account in the brokerage company.

In addition, we are not allowed to convert your funds into other currencies and transfer them to crypto

wallets, exchange offices, crypto exchanges or other brokerage accounts. As a government agency, we have

the right to return money to the injured party only using bank details

Thank you for your cooperation!

13.06.2022, 07:48

Скиньте данное письмо в корзину и забудьте про него.

13.06.2022, 07:49

Какому письму, опишите ситуацию.

13.06.2022, 07:43

Announcement date: 30.05.2022 FCS Decision date: 08.06.2022

Regarding: "World AW"

Legislation: The Investment Services and Activities and Regulated Markets Law

Recaived a request from: Prometheus

Subject: Compensation of funds under the procedure rolling reserve

Amount refunded: 0.4 BTC Customer: Sanarova Natal'ya

Dear Mrs. Sanarova,

According to your request for a company registered in Belize "World AW" we are ready to inform you that

the verification of the history of your trading account has been completed. Please note that we have

identified a large number of violations on the part of the company in relation to you as an investor.

If we take into account the points of the electronic contract that were violated, namely: 1.9, 2.3, 2.5, 4.1,

5.7. We undertake, in addition to returning your finances, to impose additional penalties on the company.

During a full check of the history of transactions on your trading account, we found that the broker, using

assets and securities, did not provide the opportunity to return funds to the client, since you had an

automatic blocking of funds withdrawal. In addition to this, the broker manipulated quotes to mislead the

client about profit or loss. Also, the broker does not notify clients about all or some of the types of risks

stipulated by the requirements of the internal standard. It also turned out that the entrance to the personal

account was carried out from several IP addresses, since third parties from other countries had access to

the personal account besides you. After checking the transfers, it turned out that the finances were

transferred to the broker's cryptocurrency account in BTC.

In connection with these violations, we make a decision in your favor.

Please note that we have frozen the amount of 0.4 BTC on the company's cryptocurrency account to which

your funds were received. And we inform you that this amount has been frozen for a period of 10 working

days. Please note that after the expiration of the above conditions, the amount will be automatically

unfrozen on the broker's accounts and will be completely at their disposal.

The amount of 0.4 BTC can be sent to you to the details of your bank account that accepts bitcoins or to

any banking institution with an EMI (Electronic Money Institution) license. We also inform you that financial

funds cannot be sent to third-party bank accounts. The owner of the bank account must be the same as

the owner of the trading account in the brokerage company.

In addition, we are not allowed to convert your funds into other currencies and transfer them to crypto

wallets, exchange offices, crypto exchanges or other brokerage accounts. As a government agency, we have

the right to return money to the injured party only using bank details

Thank you for your cooperation!

13.06.2022, 07:48

Скиньте данное письмо в корзину и забудьте про него.

13.06.2022, 07:49