Гатчина, 10.09.2023, 16:41

Как отдел соцзащиты узнает о смерти пенсионера?

Вопрос №20741233 из г. Санкт-Петербург
опубликован 10.09.2023, 16:41
Как отдел соцзащиты узнает о смерти пенсионера?
Лучший ответ
Рекомендуется

Посредством системы межведомственного взаимодействия. Оргазы ЗАГС направляют соответствующую информацию, и не только в отдел соц. защиты населения, но и в другие структуры.

10.09.2023, 16:43
Оценка автора вопроса:

Вы не могли бы уточнить, если знаете, как быстро это присходит

10.09.2023, 16:54

Тогда, когда в СФР приносят свидетельство о смерти.

10.09.2023, 16:44

По межведомственному обмену

10.09.2023, 16:44

Вы не могли бы уточнить, если знаете, как быстро это присходит

10.09.2023, 16:55

В течении не позднее 10 дней. Если Вы рассчитываете получить пенсию умершего, то это не получится

10.09.2023, 16:57
Оценка автора вопроса:

Я не рассчитываю...

Просто ОСЗН утверждает, что о смерти стало известно через год и они делали выплаты все это время

Спасибо за ответ.

10.09.2023, 17:00

Это сложный вопрос. Если деньги не получены, то суд может обязать их вернуть в бюджет

10.09.2023, 17:04

Я их получила по св-ву о праве на наследство через 11 месяцев после смерти, а ОСЗН очнулся через месяц после получения мною

10.09.2023, 17:08

Эти средства можно не возвращать в силу п.3 ст. 1109. Неосновательное обогащение, не подлежащее ГК РФ

Не подлежат возврату в качестве неосновательного обогащения:

заработная плата и приравненные к ней платежи, пенсии, пособия, стипендии, возмещение вреда, причиненного жизни или здоровью, алименты и иные денежные суммы, предоставленные гражданину в качестве средства к существованию, при отсутствии недобросовестности с его стороны и счетной ошибки;

10.09.2023, 17:13
Оценка автора вопроса:

The Social Security Administration (SSA) typically learns about the death of a pensioner through various sources, including:

1. Death Certificates: Most commonly, the SSA is notified of a person's death through an official death certificate, which is usually filed with the local government. Funeral homes and medical professionals often assist in this process.

2. Family or Friends: Sometimes, family members or friends of the deceased person may inform the SSA directly by contacting their local SSA office or by calling the SSA's national toll-free number.

3. Financial Institutions: If the deceased was receiving Social Security benefits through direct deposit, financial institutions may report the death to the SSA when benefit payments cannot be deposited into the deceased's account.

4. Government Agencies: Other government agencies, such as the Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS), may share information about a person's death with the SSA.

It's essential for family members or legal representatives to promptly notify the SSA when a pensioner passes away to prevent overpayments and ensure a smooth transition of benefits.

10.09.2023, 16:51

The Social Security Administration (SSA) typically learns about the death of a pensioner through various sources, including:

1. Death Certificates: Most commonly, the SSA is notified of a person's death through an official death certificate, which is usually filed with the local government. Funeral homes and medical professionals often assist in this process.

2. Family or Friends: Sometimes, family members or friends of the deceased person may inform the SSA directly by contacting their local SSA office or by calling the SSA's national toll-free number.

3. Financial Institutions: If the deceased was receiving Social Security benefits through direct deposit, financial institutions may report the death to the SSA when benefit payments cannot be deposited into the deceased's account.

4. Government Agencies: Other government agencies, such as the Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS), may share information about a person's death with the SSA.

It's essential for family members or legal representatives to promptly notify the SSA when a pensioner passes away to prevent overpayments and ensure a smooth transition of benefits.

10.09.2023, 16:52

My client don’t understand you

10.09.2023, 17:15