How can a Jordanian citizen married to a Russian obtain a Russian passport while living outside of Russia?
Hello, I am a Jordanian citizen married to a russian since 4 years and I have a child with russin citizen , how i can get the russian passport while i am not living in Russia .
regards
Учи русский - тогда поговорим.
At all not poluchite. for reception Russian pasporta. it is necessary as minimum to live in Russia.
Для получения паспорта нужно находиться на территории РФ.
thank you
mogu. in Russia, it is necessary to live 5 years
Для получения паспорта гражданина РФ,- в России нужно прожить не менее 5 лет.
You need to live in Russia as permanent resident. You need to pass the exam in Russian.
Вам нужно проживать в России и сдать экзамен по русскому языку.