How can a Jordanian citizen married to a Russian obtain a Russian passport while living outside of Russia?
Hello, I am a Jordanian citizen married to a russian since 4 years and I have a child with russin citizen , how i can get the russian passport while i am not living in Russia .
regards
Лучший ответ
mogu. in Russia, it is necessary to live 5 years
Для получения паспорта гражданина РФ,- в России нужно прожить не менее 5 лет.
Спасибо за ответ! spasibo
Учи русский - тогда поговорим.
Спасибо за ответ! i know russian languge well but my lap top does not support russian languge ,your answer could be more polite
At all not poluchite. for reception Russian pasporta. it is necessary as minimum to live in Russia.
Для получения паспорта нужно находиться на территории РФ.
Спасибо за ответ! ok can you please tell for how long t need to stay in Russia,
thank you
You need to live in Russia as permanent resident. You need to pass the exam in Russian.
Вам нужно проживать в России и сдать экзамен по русскому языку.