Applying for Supervisa - Can my 81-year-old mother come to Canada to stay with me for a year? Should I enlist a lawyer for assistance?

Supervisa for my mother 81 years old to come to Canada and stay with me for 1 year - any chance to get it ? do I need a lawyer to support her application for supervisa?

Лучший ответ

Вам нужно обратиться к адвокату в Канаде.

Hello!

Your mother can use a new type of visas - Parent and Grandparent Super Visa.

This visa works till 2 years without the need for extension.

Requirements:

- related communication (mother, father, grandmother, grandfather);

- lack of a criminal record or ban on entrance.

- confirmation of the financial positive account of the child or the grandson in Canada;

- the medical insurance (the minimum limit of $100 000) not less than for a year;

- to pass immigration medical commission.

Taking into account respectable age of your mother, officers of a border service will help it at the address with visa registration.

___________________

Lawyer of private practice

Kucherov A.V.

Перевод консультации:

(transfer of Lawyer consultation)

Здравствуйте! Ваша мама может воспользоваться новым видом виз - Parent and Grandparent Super Visa.

Данная виза действует до 2 лет без необходимости продления.

Требования:

- родственная связь (мать, отец, бабушка, дедушка);

- отсутствие судимости либо запрета на въезд.

- подтверждение финансового положительного счета ребенка или внука в Канаде;

- медицинская страховка (минимальный лимит 100 000 $) не менее чем на год;

- пройти имиграционную медицинскую комиссию.

С учетом почтенного возраста Вашей матери, офицеры пограничной службы сами помогут ей при обращении в оформлении визы.

Спасибо за ответ!