Коканд, 02.06.2017, 11:07

Алиментним тулик олади, лекин камайтирган хотиним хам ишлаётми? Маълумот беринг!

Вопрос №12627599 из г. Коканд
опубликован 02.06.2017, 11:07
Салом менинг хотиним хам ишлайди лекин алиментни тулик олади хотинимни ишлашини инобатга олиб алиментни камайтирса буладими ушбу холат юзасидан маълумот беринг олдиндан рахмат.
Лучший ответ
Рекомендуется

Если она работает, можете в судебном порядке добиться прекращения выплаты алиментов (кроме случаев беременности бывшей супруги)

Семейный кодекс Узбекистана

Статья 121. Прекращение алиментных прав супругов

Право супруга на получение содержания от другого супруга прекращается, если отпали условия, служившие в соответствии со статьями 117 и 118 настоящего Кодекса основанием для получения содержания, а также в случае вступления нуждающегося нетрудоспособного разведенного супруга в новый брак. В этих случаях, если средства на содержание взыскивались по решению суда, супруг, обязанный уплачивать их, вправе обратиться в суд с требованием об освобождении его от дальнейшей уплаты алиментов.

02.06.2017, 11:49
Оценка автора вопроса:
Спасибо за объяснение!

Жасурбек, савал хам ноаник жавоб хам. Саволингизда алимент айнан кимнинг таъминоти учун тайинланганлиги курсатилмаган. Еркаев томонидан берилган жавобда эса эр-хотиннинг бир-бирига бериладиган алимент тугрисида фикр юритилган.

02.06.2017, 21:00
Оценка автора вопроса:
Наконец-то все понятно, благодарю!

Фарзандларим учун алимент тулайман.

03.06.2017, 08:44

Оила кодекси:

105-модда. Алимент миқдорини камайтириш ёки алимент тўлашдан озод қилиш

Алимент тўлаётган ота-онанинг бошқа вояга етмаган болалари бўлиб, ундан қонунда белгиланган миқдорда алимент ундирилганда ўша болалар алимент олаётган болаларга нисбатан моддий жиҳатдан камроқ таъминланиб қоладиган бўлса, шунингдек алимент тўлаётган ота (она) ногирон бўлиб, моддий жиҳатдан қийналиб келаётган бўлса ёки алимент олаётган шахс мустақил даромадга эга бўлган тақдирда, алимент миқдори суд томонидан камайтирилиши мумкин.

Агар вояга етмаган бола давлат ёки нодавлат муассасаларининг тўлиқ таъминотида бўлса, суд алимент тўлаётган ота ёки онанинг моддий аҳволини ҳисобга олиб, тўланаётган алимент миқдорини камайтириш ёки уни алимент тўлашдан озод қилиш ҳақида ҳал қилув қарори чиқариши мумкин.

Алимент миқдорини камайтириш ёки уни тўлашдан озод қилиш учун асос бўлган ҳолатлар тугаганда манфаатдор тараф алимент қонунда белгиланган миқдорда ундирилишини талаб қилиб, судга мурожаат этишга ҳақли.

03.06.2017, 19:57