Ministry of the Interior - Ensuring Internal Security and Law Enforcement in Ghana; Ambrose Dery Appointed Minister
The Ministry of the Interior (MINTER) is mandated to ensure internal security, maintenance of law and order in the country.
Ambrose Dery is 61 years, a lawyer. He graduated from the University of Ghana, Legon,
Это министр внутренних дел а не министр юстиции
Gloria Akuffo генеральный прокурор и Министр Юстиции Гана.
---Здравствуйте, Вы можете перевести вопрос в ВИП, или обратиться лично к юристу и вам подготовим развёрнутую консультацию со ссылками на закон или составим документ, на платной основе, на основании "Гражданского кодекса Российской Федерации (часть вторая)" от 26.01.1996 N 14-ФЗ (ред. от 23.05.2016) ГК РФ Статья 779.