Москва, 03.06.2025, 22:50

Adoption of a step child who is a foreign citizen

Вопрос №24636405 из г. Москва
опубликован 03.06.2025, 22:50
Is it possible to adopt a child who isn't a russian citizen?
Лучший ответ
Рекомендуется

Можно усыновить ребенка, который не является гражданином России. Для этого нужно в том числе разрешение уполномоченного органа государства, гражданином которого является ребенок. Усыновление в судебном порядке.

03.06.2025, 22:59

Yes, I do. How are you?

03.06.2025, 22:58

😂 😂

03.06.2025, 23:58

Да возможно

03.06.2025, 23:07

No, under current Russian law, you cannot adopt a child who is not a Russian citizen. International adoptions from Russia have been effectively banned since 2023–2024, and adoption of foreign children by Russian citizens is not permitted. Adoption is only allowed for Russian citizen children, subject to strict rules and conditions

03.06.2025, 23:58

Thank you. Even if the child is a step child of a russian citizen?

04.06.2025, 10:30

Even if the child is a stepchild and a foreign citizen, under current Russian law, adoption of a non-Russian citizen child is not permitted. Adoption in Russia is allowed only for children who are Russian citizens. International adoptions have been effectively banned since 2023–2024, and this applies to stepchildren as well.

If you need assistance with related legal questions or document preparation, feel free to contact me in the private chat. I will help quickly and professionally.

04.06.2025, 23:30