Хуқуқному фароҳам додани шахси маскуншаванда дархои баҳси муайян.

Вопрос №14039613 из г. Москва
опубликован 28.03.2018, 06:37
Бо арзи салом ва камоли эхтиром, мехостам машварати хукукиро оид ба аъзои молик эътироф гардидани шахси маскуншаванда дарёфт. Собик келини хона, дар хонаи модарам бо халномаи суди маскун шудааст (мутаасифона халномаи суди дар дастам нест). Оё суд дар асоси халномаи суди метавонад шахси маскуншударо аъзои сохибмулк эътироф намояд? Оё ин маънои онро дорад, ки шахси маскуншуда сохибмулк хисоб ёфта, зимни таксимоти манзил даъвои хакки аъзогиро намояд? Хамчунин, ба масъалаи дигар рушани андозед, ки дар холати хонае, ки шахси маскун шудааст, зимни фурухтани хона, барои куч бастан ба махали зисти дигар, аз шахр ба нохия даъвои онро намояд, ки ман аз шахр ба нохия намеравам, барои ман хона дар шахр гиред ва ё дигар даъвахоро намояд? Барои мисол, хонае, ки келини собик маскун шудааст, бинобар таъхири бинохои сохти шурави ва дар он сохтмони бинохои баландошёна, аз чониби ширкати сохтмони чуброни пули дода мешавад. Шароити молиявии хонавода, бинобар карздори будан начандон хуб аст, тасмим гирифташудааст, аз хисоби маблаги чубронпули барои тахриби хона пардохт шуда, кисман карз пардохт гардида, хона барои истикомат аз руи имконият дар берун аз Маркази кишвар, яъне дар нохияхои гирду атрофи Душанбе ва ё дар зодгох харидори шавад. Дар ин холат шахси маскуншаванда чи даъвохо метавонад пеш орад ва конун ба у чи имкониятхо метавонад дар даъвогариаш пешкаш намояд? Конунан у ба чи даъвохои хеш метавонад такая намояд? Оё масохате, ки дар халномаи суди ба у чудо шудааст, танхо дар доираи шахр мебошад, ё ин, ки харчое, ки сохибмулк хона, барои худ дар оянда хона мехарад, ончо бояд маскун шавад? Хамзамон, шахси маскун шуда, зимни бастани шартнома бо ширкати сохтмони барои дарёфти чубронпулии бар ивази хонаи тахрибшуда, чи хукукхо дорад? Хохишмандам, дар доираи малакаи касбии худ ба суолхо чавоби пурра дихед, умедворам, ки ба суолхо ман сарфахм рафтед. Каблан сипосгузорам!
Лучший ответ
Рекомендуется

Уважаемый посетитель, Вы можете обратиться к любому юристу сайта и изложить свою проблему более детально.

Удачи Вам!

Если у Вас остались вопросы, Вы можете обратиться ко мне в чат за более подробной консультацией или составлением документов по Вашей проблеме.

28.03.2018, 06:41

Статьи законодательства, упомянутые юристами в ответах:

Гражданский кодекс Российской Федерации часть 2 (ред. от 24.06.2025, с изм. от 16.12.2025)

Налоговый кодекс Российской Федерации часть 2 ((с изм. и доп., вступ. в силу с 01.04.2026))

Резидентство зависит от срока пребывания в России.

Если он находится свыше 183 дней в России, это резидент.

Такая ст. 207 НК РФ

Если иное не предусмотрено настоящей статьей, налоговыми резидентами признаются физические лица, фактически находящиеся в Российской Федерации не менее 183 календарных дней в течение 12 следующих подряд месяцев. Период нахождения физического лица в Российской Федерации не прерывается на периоды его выезда за пределы территории Российской Федерации для краткосрочного (менее шести месяцев) лечения или обучения, а также для исполнения трудовых или иных обязанностей, связанных с выполнением работ (оказанием услуг) на морских месторождениях углеводородного сырья.

Поэтому суд прав.

28.03.2018, 06:40

По поводу вашего вопроса вы можете обратиться к любому адвокату и юристу на этом сайте Обговорив с ним стоимость оказания юридических услуг ст 779 ГК РФ

Что касается адвоката Зайниддинова Фарруха из Таджикистана., то этот адвокат на данном сайте не зарегистрирован, поэтому вам следует его искать непосредственно в Таджикистане Удачи Вам.

28.03.2018, 06:56

Мне нужен ответ адвоката Зайниддинова Фарруха из Таджикистана.

28.03.2018, 06:45

Для этого Вам нужно обратиться к конкретному адвокату - Зайниддинову Фаруху. Найти его вы можете только в разделе "Найти юриста" этого сайта.

Удачи Вам!

28.03.2018, 06:56

Я уже проверил в разделе найти юриста на этом сайте и установил, что адвоката Зайниддинова Фарруха из Таджикистана. На этом сайте нет Он здесь не зарегистрирован. Вам нужно либо искать этого адвоката у себя в Таджикистане Либо задать свой вопрос по русски и вам тогда юристы сайта дадут ответ.

28.03.2018, 06:59