Ассаломалекум! Ундан келгусида фарзанди бўлган турмушга ўтишда ажрашса нима булади?
Ассаломалекум биринчи вафот этган қулида хозир битта уғли бор агар иккинчи аёл бн турмуш қуриб ундан 2 фарзанд бор агар ажрашса нима булади мол мулкга эга чиқадими ёки алимент олинадими.
Тайёр уй жойга келган лекин отамдан 2 фарзанд курди учинчиси отамни фамилясига утган мол мулкга даво килиши мумкинми.
Отангизни вафотидан кейин мерос мулкига давогар отангизни фарзандалири каторида.
Саволизни тушинмадим.
Агар ажрашса уй жойга давогар чиқадими.
Уй-жой никох даврида биргаликда олинган булса, турмуш уртогингизни 1/2 кисмига эгалиги булади.
Кечирасиз жавобинггизга тушунмадим.
Факат мерос улушига даъвогар, мерос мулки адангизни вафотидан кейин очилади.
А что, так можно было?