Ассаломалекум! Ундан келгусида фарзанди бўлган турмушга ўтишда ажрашса нима булади?

Ассаломалекум биринчи вафот этган қулида хозир битта уғли бор агар иккинчи аёл бн турмуш қуриб ундан 2 фарзанд бор агар ажрашса нима булади мол мулкга эга чиқадими ёки алимент олинадими.
Лучший ответ

Тайёр уй жойга келган лекин отамдан 2 фарзанд курди учинчиси отамни фамилясига утган мол мулкга даво килиши мумкинми.

Отангизни вафотидан кейин мерос мулкига давогар отангизни фарзандалири каторида.

Саволизни тушинмадим.

Агар ажрашса уй жойга давогар чиқадими.

Уй-жой никох даврида биргаликда олинган булса, турмуш уртогингизни 1/2 кисмига эгалиги булади.

Кечирасиз жавобинггизга тушунмадим.

Факат мерос улушига даъвогар, мерос мулки адангизни вафотидан кейин очилади.

А что, так можно было?